Szukaj na tym blogu

niedziela, 28 sierpnia 2011

Choroby chomików

      Chomiki chorują z różnych przyczyn, ale najczęściej z winy hodowcy, który stworzył im nieodpowiednie warunki bytowe. Szczególnie wrażliwy jest podgatunek zachodnioazjatycki. Ma on bowiem większe wymagania co do mikroklimatu panującego w wiwarium.

SCHORZENIA SKÓRY

     Grzybica skóry. Jej objawy to wyłysienie skóry, głównie na brzuchu i w pachwinach. Różowa skóra prześwituje przez białą, rzadką sierść, a na jej powierzchni gromadzi sie łuskowaty naskórek. Skórę należy codziennie smarować preparatami grzybobójczymi, a chomikom każdego dnia wymieniać ściółkę, pochodzącą z pewnego żródła. Jeśli nie jesteśmy jej pewni, możemy stosować koci piasek prażony w piekarniku. Należy usuwać też spiżarnie i resztki jedzenia.
     Chore chomiki żywimy suchą karmą z niewielkimi dodatkami podsuczonych warzyw. Mokra karma psuje się i daje pożywkę dla pleśni i innych grzybów. Samice zakażone grzybicą zwykle nie zachodzą w ciążę, bowiem choroba, ta atakuje narzą dy rozrodcze. Nie należy łączyć chomików zdrowych z chorymi. W miarę możliwości trzeba je rozłączyć, gdyż grzybica łatwo się przenosi.
     Liszaj strzygący. Powoduje różną długość włosów, więc sierśćjest nierówna, jakby przystżyżona.
Schorzenie jest trudne do wyleczenia. Stosujemy maść .:Mycochlorin 2 razy dziennie z przerwą na dwa tygodnie potem znowu, aż do ustąpienia objawów.



PASOŻYTY ZEWNĘTRZNE

Zazwyczaj przeniesione są z innych zwierząt domowych np. z psa lub kota. Są to:
- wszy - zauważalne na sierści, gdy się poruszają, zwierzątko się wtedy drapie, czasami aż do krwi, powoduje to stany zapalne.Chomik jest wtedy bardzo nerwowy,
- pchły - powodują ogniska zapalne po ukąszeniu, a chomik rozdrapuje wtedy rozdrapuje swędzące miejsca po ukąszeniu, wiwarium należy umyć, a chomiki myjemy w szmponie owadobójczym rozcieńczonym w stosunku 1:10,
- świerzb - na skórze zwierzątka powstają guzki i pęcherze powodujące drapanie się zwierzątka. pęchęrze później pękają i wylewa się z nich ciemnobrązowa ropa, zasycha powodując strupy zleopiające sierść. Najczęściej atakowane są uszy zwierzęcia. Zwalczany jest preparatem przeciwko świerzbowcom smarując 2-3 dni patyczkiem do uszu.Preparat nie może się dostać do uszu chomika.

TŁUSTE FUTRO

     Tłuste i zapocone futerko wskazuje na nieprawidłowe żywienie, pokarm ubogi w witaminy, natomiast bogaty np.: w sery, czekoladę, wafelki i inne produkty lubiane przez chomiki, a których pod żadnym pozorem nie powinno się podawać chomikom.
     Tłuste futerko może być również spowodowane słabą wentylacjąpomieszczenia w którym przebywają chomiki.

NASTROSZONE FUTRO 

     Nastroszone futro , ale suche, chomik nie uczestniczy w życiu stada szukający miejsc odosobnionych na pewno jest chory lub przegrzany. Przyczyną może być wiwarium stojące na nasłonecznionym miejscu. Należy sprawdzić jego temperaturę i przestawić w chłodniejsze miejsce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz