Szukaj na tym blogu

czwartek, 1 września 2011

Niektóre formy zachowań gryzoni stadnych związanych z rozrodem


     Chomiki rozmnażają sie bardzo łatwo i w naturze mają liczne mioty. Wynika to z konieczności podtrzymania gatunku. Małe gryzonie mają naturalnych wrogów:
- ptaki drapieżne,
- gady,
- dziki,
- łasicowate,
- drapieżniki psowate i kotowate.
     Jako zwierzęta żyjące w stadach wytworzyły szereg zachowań pozwalających przeżyć tylko osobnikom najlepiej przystosowanym do środowiska.
     Samice dominujące w stadzie wydzielają feromony, które zakłócają funkcjonowanie układu hormonalnego samic podporządkowanych. u tych ostatnich cykl płciowy zastyga w fazie międzyurojowej. Aby go przywrócić należy samice te umieścić w osobnym pomieszczeniu z samcem.
     Drugim ciekawym zachowaniem jest obserwowany efekt Wittera polegający na wywołaniu rui i pojawieniu się u danej samicy owulacji wskutek wydzielanych przez samca feromonów. 
     Samice przebywające w klatce z kilkoma samcami, które już ustaliły hierarchię dominacji, zachodzą podczas rui w ciążę. Gdy poczują feromony innego samca następuje poronienie. Po utracie ciąży samica od razu wchodzi w okres rui. Umożliwia to kopulację z innym samcem młodszym i silniejszym. Zapewnia to przetrwanie gatunku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz